מנוע הדיבור אסף בשילוב NVDA

הגדרת מנוע דיבור אסף לעבודה עם NVDA.

אחד החידושים המעניינים אשר הופיעו בעדכון האחרון של חלונות 10 המכונה Fall creators update הוא הופעתו של מנוע דיבור חדש בשפה העבריתבשם אסף. החידוש בהופעת מנוע דיבור חדש זה נעוץ בעובדה כי מדובר במנוע דיבור חינמי המובנה במערכת ההפעלה. על אף כי במקורו מנוע דיבור זה היה מיועד בעיקר לעבוד עם תוכנה קוראת מסך המובנית של חלונות 10 הנקראת Narrator, ניתן להשתמש במנוע דיבור זה גם בעבודה עם תוכנת NVDA.

מכיוון שכאמור לעיל  מנוע דיבור אסף מגיע כחלק מובנה במערכת ההפעלה חלונות 10 אך ורק בעדכון מערכת ההפעלה האחרון המכונה fall creators update  שמספרו הוא 16229, בכדי שתוכלו להגדיר ולהשתמש במנוע דיבור זה עליכם להווכח תחילה כי במחשבכם מותקנת הגרסא העדכנית ביותר של חלונות 10.

כדי לעשות זאת הקישו את צירוף המקשים Win+r כלומר מקש התחל והאות האנגלית r  ובחלון שיפתח כתבו winver  והקישו אינטר. בחלון שיפתח תוכלו לקרוא את הפרטים אודות גרסת מערכת ההפעלה המותקנת במחשבכם.

אם גרסת מערכת ההפעלה המותקנת במחשב שונה מ-16229 פרושו של דבר הוא שבמחשבכם עדיין לא מותקנת  הגרסא העדכנית ביותר של חלונות 10.

עקרונית כל משתמשי חלונות 10 אמורים לקבל את העדכון האחרון של מערכת ההפעלה באמצעות כלי העדכון של חלונות 10, אלא שהעדכון ייצע לכל המשתמשים בהדרגה. אם ברצונכם להתקין את העדכון האחרון של מערכת ההפעלה באופן יזום ביכולתכם להוריד ולהריץ את media creation tool מהאתר הבא של חברת Microsoft :

https://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=691209

בחלון שיפתח יש לבחור באפשרות עדכן את המחשב הנוכחי ולאחר מכן לפעול על פי הוראות ההתקנה.

הורדה התקנה והגדרה של מנוע דיבור אסף לעבודה עם NVDA

אם במחשבכם כבר מותקנת הגרסא העדכנית ביותר של חלונות 10 וממשק מערכת ההפעלה שלכם הינו בעברית מנוע דיבור אסף אמור להיות מותקן במחשבכם כחלק מתהליך העדכון וכל מה שישאר לכם זה להגדיר את מנוע דיבור זה בתוך הגדרות הממשק של NVDA.

אם  לעומת זאת ממשק מערכת ההפעלה שלכם  הוא בשפה האנגלית יהיה עליכם תחילה להוריד את מנוע הדיבור עבור השפה העברית.

לשם כך יש לכתוב "region" בתיבת החיפוש של תפריט התחל ולמצוא את region & language settings

ב-region & language settings   יש לבחור  ב region and language  ולהקיש אנטר.

לאחר מכן באמצעות tab  יש להגיע לרשימת כל השפות והמקלדות שכבר מותקנות אצלכם, לבחור באמצעות החצים את Hebrew  וללחוץ אנטר.

לאחר מכן יש להגיע באמצעות tab  ל-Options  וללחוץ אנטר.

בחלון שיפתח יופיעו מספר כפתורי הורדה וניתן יהיה להוריד או את ערכת שפה בשלמותה אשר תיכלול הן את ערכת שפת הממשק והן את מנוע הדיבור עבור השפה העברית או את מנוע הדיבור בלבד.

כאשר מנוע הדיבור העברי כבר מותקן פעלו באופן הבא כדי להגדיר אותו בתוך תוכנת NVDA:

היכנסו להגדרות הממשק של NVDA באמצעות צירוף המקשים NVDA+n.

באמצעות חץ מטה בחרו באפשרות העדפות  ולחצו אנטר.

בתפריט משנה העדפות תגיעו לאפשרות מנוע דיבור ולחצו אנטר.

בחלונית שתפתח בחרו באפשרות Windows Onecore  ולחצו אנטר.

בשלב הבא אם ממשק תוכנת NVDA המותקנת אצלכם הינו בעברית, משתמשי צגי הברייל יצטרכו להיעזר בצגי הברייל שלהם ומשתמשי מנועי דיבור בלבד יצטרכו ככל הנראה סיוע של אדם רואה. זאת בשל העובדה כי אם   בתור קול  ברירת המחדל עבור קולות Windows onecore  מוגדר מנוע הדיבור האנגלי יהיה לא פשוט לשנות את מנוע הדיבור לעברית כאשר NVDA  לא מקריאה את תפריטי הממשק.

על כל פנים יש להיכנס שוב לתפריט העדפות, ושם לבחור באפשרות הגדרות קול, שזו היא האפשרות השנייה בתפריט המופיעה מיד לאחר האפשרות מנוע דיבור וללחוץ אנטר.

בחלון הגדרות קול יש לבחור באמצעות החצים את אסף וללחוץ אנטר.