עבודה עם סייר הקבצים

סייר הקבצים מאפשר לעיין בתיקיות וקבצים במחשב. ניתן לסייר בין תיקיות, תיקיות משנה וקבצים, לשנות את שמם, לפתוח, להעביר, להעתיק לתיקיות אחרות או למחוק קבצים ותיקיות. בנוסף לכך, ניתן להגדיר  העדפות תצוגה לתיקיות שונות.

בדרך כלל, כשסייר הקבצים נפתח, המשתמש יגיע מחיצת 'גישה מהירה'. בה נמצאים התיקיות הנפוצות בשימוש והקבצים שבהם נעשה שימוש לאחרונה. עוד בנושא סייר הקבצים החדש של Windows 10 ניתן לקרוא בקישור " מה השתנה בסייר הקבצים" באתר התמיכה של מיקרוסופט.

לסייר הקבצים ניתן לגשת באחת מהדרכים הבאות:

 1. לחיצה על מקש Win והאות E במקלדת
 2. פתיחת תיקייה כלשהי במחשב תציג את תוכן התיקייה הספציפית ואת מעטפת סייר הקבצים

ניווט בסייר הקבצים עם NVDA

מקשי הקיצור הנפוצים לשימוש בעת הניווט בסייר הקבצים הם:

 • דרך מומלצת אחת לעבור בין החלקים השונים של סייר הקבצים היא באמצעות מקש ה F6. בכל לחיצה על מקש זה NVDA תקריא את שם האזור ובמקרים מסוימים תוסיף תיאור מורחב. כאשר מגיעים לאזור המבוקש – פרט לעץ הניווט המציג רשימה של תיקיות וכוננים במחשב – הניווט  באזור הנבחר מתבצע באמצעות מקש ה TAB להתקדמות קדימה ו SHIFT+TAB בכדי לחזור אחורה ומקש ה ENTER בכדי להפעיל את הפקודה.
 • מקש ה TAB: מאפשר לעבור בין החלקים השונים של סייר הקבצים. בכל לחיצה על מקש ה TAB, NVDA תקריא את שמות האזורים בהם נמצא מוקד המקלדת ובמקרים מסוימים אף תספק הנחיות למשתמש. NVDA יודעת להקריא למשתמש הנחיות שספקו בתיאורי הכלים במשק המשתמש של Windows.
 • צירוף המקשים Shift+Tab: יאפשר לעבור לאזור הקודם בניווט
 • מקשי החיצים: מאפשרים לנווט בתפריט כרטיסיית קובץ וברשימות תיקיות וקבצים

מבנה סייר הקבצים

 • רשימת רצועת הכרטיסיות: קובץ, בית, שיתוף ותצוגה
 • סרגל כלים לגישה מהירה: סרגל זה מופיע בלחיצה על מקש ה TAB לאחר כרטיסיית קובץ וכולל את הרכיבים הבאים:
 1. מאפיינים: הצגת המאפיינים של הפריט הנבחר
 2. תיקייה חדשה: מאפשר ליצור תיקייה חדשה בתיקייה נבחרת
 3. התאם אישית את סרגל הכלים לגישה מהירה: המאפשר לבצע התאמות תצוגה שונות לסרגלי הכלים
 • לפניכם פירוט של רכיבי ממשק המשתמש של סייר הקבצים מרגע הפעלתו באמצעות מקשי הקיצור Win+E
 1. סייר הקבצים חלון, תצוגת פריטים רשימה, תיקיות בשימוש תכוף, קבוצה מורחב, ‏‏שולחן העבודה לא נבחר  שורה 1  עמודה 1  1 מתוך 30. כלומר NVDA מתארת למשתמש כי הוא נמצא בחלון סייר הקבצים, בתיקייה "גישה מהירה" בתיקיות בהם נעשה שימוש תכוף.
 2. בכדי לנווט לתיקיות השונות בהם נעשה שימוש תכוף, ניתן להשתמש במקשי החיצים בהתאם לסוג התצוגת הסמלים ברשימת התיקיות. אם תצוגת הסמלים אינה מוגדרת כרשימה אנכית – יש לנווט עם מקש חץ שמאלה בכדי להתקדם לפריט הבא ברשימה או ימינה בכדי לחזור לפריט הקודם. במידה ומעוניינים להפוך את תצוגת רשימת התיקיות לתצוגת רשימה ניתן ללחוץ על צירוף המקשים Ctrl+Shift+6 בשורת המספרים העליונה. בכדי לפתוח תיקייה או קובץ נבחרים ניתן ללחוץ על מקש ה ENTER
 3. בכדי להגיע לרצועת הכלים ניתן ללחוץ על מקש ה ALT. מוקד המקלדת ו NVDA יגיעו לכרטיסיה "קובץ" ברצועת הכלים. בכדי לפתוח את תפריט קובץ ניתן להיעזר במקש חץ תחתון. בכדי לעבור לכרטיסיה הבאה ניתן להעזר במקש חץ שמאלה בממשק משתמש עברי או במקש חץ ימינה כשממשק המשתמש באנגלית.
 4. בכדי לנווט ברצועת הכלים של הכרטיסייה הנבחרת יש להשתמש במקש ה TAB.

הערה: אם רצועת הכלים ממוזערת, וכשמגיעים לכרטיסייה הנבחרת, יש ללחוץ על ENTER בכדי להציג את סרגל הכלים ולאחר מכן על מקש ה TAB בכדי להתחיל את הניווט באפשרויות השונות שבסרגל הכלים. בכדי להפעיל אפשרות בסרגל הכלים יש ללחוץ על מקש ה ENTER

 1. בכדי לחזור לרשימת התיקיות והקבצים ניתן ללחוץ שוב על מקש ה ALT
 • עץ הניווט – תצוגת רשימת התיקיות והכוננים: אזור זה מציג את רשימת התיקיות המוצמדות לגישה מהירה והכוננים במחשב. ניתן להצמיד כל תיקייה לעץ הניווט לגישה מהירה על ידי קליק ימני על תיקיה ובחירה ב"הצמד לגישה מהירה"

תפריט קליק ימני

עבור כל קובץ או תיקיה ניתן לבצע פעולות שונות באמצעות תפריט קליק ימני. את תפריט קליק ימני ניתן לפתוח באחת מהדרכים הבאות:

 1. בחלק מהמקלדות הסטנדרטיות של מיקרוסופט ויצרניות אחרות, מקש תפריט ימני ממוקם לצידו הימני של מקש ה ALT הימני.
 2. דרך נוספת להפעיל את תפריט קליק ימני היא באמצעות צירוף המקשים Shift+F10.

עד כאן סקירה קצרה של סייר הקבצים במערכת ההפעלה "חלונות 10".ישנן תכונות נוספות של סייר הקבצים עליהם ניתן ללמוד ממקורות נוספים כגון אתר התמיכה של מיקרוסופט.

וכעת נדגים בהקלטה קולית את הניווט בסייר הקבצים עם NVDA.

כעת כשיודעים יודעים לנווט בסייר הקבצים עם NVDA נוכל לארגן את הקבצים והתיקיות באופן הנוח ביותר.