התאמה אוטומטית של מנועי דיבור one core כמו אסף לnvda בעזרת SAPI_Unifier

הקדמה

מערכת ההפעלה חלונות 10 מגיעה עם קולות חדשים הרצים על מנוע דיבור חדש הנקרא OnecoreVoices. אם במחשבכם מותקנת מערכת הפעלה חלונות 10 בממשק עברי סביר להניח כי יחד איתה מותקן כבר במחשבכם קול אנגלי אחד לפחות, למשל Microsoft David והקול העברי אסף.

אם ברצונכם להוריד ולהוסיף קולות נוספים בשפות אחרות זולת אנגלית או עברית, למשל ערבית, או אם במחשבכם מותקנת מערכת ההפעלה באנגלית והקול העברי אסף אינו מותקן במערכת כברירת המחדל אתם יכולים להוריד קולות OnecoreVoices נוספים ולהתקין אותם במחשבכם.

כיצד מתקינים את אסף

לשם כך יש להיכנס להגדרות קורא הטקסטים, תוכנה קוראת מסך המובנית של חלונות 10  בעזרת צירוף המקשים Windows+control+n. במסך הגדרות זה יש להגיע באמצעות טאב לכפתור הוסף קולות נוספים ולהקיש enter. ברשימת הקולות שתיפתח יש לבחור תחילה בשפה הרצויה ולהקיש enter כדי לבחור בה. לאחר מכן יש להגיע באמצעות טאב לכפתור הוסף ולהקיש enter.

הפרדת קולות בNVDA

תוכנת NVDA אומנם יודעת לתמוך בעבודה עם הקולות הללו מסדרת OnecoreVoices אך ללא מנגנון להפרדת קולות. כדי להתמודד עם בעיה זו מפתח התוסף DualVoice פיתח כלי המאפשר להמיר את כל הקולות מסדרת Onecore Voices המותקנים במחשב לקולות בגרסת Sapi 5. באופן כזה ניתן להשתמש בקולות הללו בשילוב עם מנגנונים להפרדת קולות כגון התוסף DualVoice.

הורדת SAPI_Unifier

ניתן להוריד את SAPI_Unifier מאתר המפתח בקישור הבא:

הפעלת התוסף

לאחר הורדת הקובץ יש להפעיל אותו. יתכן שמערכת ההפעלה תציג לכם אזהרה על כך שמדובר בקובץ ממקור אינו נאמן ותשאל אותכם האם ברצונכם להפעיל את הקובץ. יש להגיע עם טאב לכפתור הפעל בכל מקרה ולהקיש enter. הכלי יחפש את כל הקולות מסדרת OnecoreVoices המותקנים במחשב וימיר אותם לקולות בגרסת Sapi 5. תהליך ההמרה ימשך מספר שניות בודדות. לאחר מכן יש להגיע לכפתור close ולהקיש enter כדי לסגור את כלי ההמרה.